top of page

Po co Ci Architekt Wnętrz i jak wybrać idealnego dla siebie?

  • Zdjęcie autora: Nordic Lab
    Nordic Lab
  • 9 paź 2023
  • 6 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 20 lis 2023





Po prawie 3 latach prowadzenia własnej działalności (niektórzy z Was wiedzą, że zanim powstała Nordic Lab, była AgMieszka - czyli początki przygody z projektowaniem wnętrz), doszłam do wniosków, których dziś mocno się trzymam - i choć być może dla niektórych z Was wydadzą się one kontrowersyjne - to są wynikiem rozwiązań latami testowanych na sobie. Nie jest to więc tylko teoria, ale czysta praktyka. Postanowiłam się dzisiaj z Wami tymi wnioskami podzielić, ufając, że okażą się dla Was pomocne - nie tylko w rozeznaniu czy dany Architekt wnętrz jest dla Was ok (jeśli akurat jakiegoś poszukujecie), ale także w zobrazowaniu czym w ogóle się zajmujemy jako projektanci, dlaczego projekt trwa tyle ile trwa i kosztuje, ile kosztuje. Prawda jest taka, że jest to temat rzeka, a różni ludzie mają odmienne doświadczenia z Projektantami. Nie zawsze są one dobre. Obecnie na rynku panuje niezły chaos i coraz więcej samozwańczych "projektantów" wprowadza Was - Klientów w błąd, traktując chociażby zwykłą wizualizację jako projekt, "projektując" bez respektowania jakichkolwiek norm, kwestii bezpieczeństwa, czy funkcjonalności. Dlatego ja chcę się dzisiaj skupić na samych konkretach i na projektowaniu wnętrz z prawdziwego zdarzenia, które niestety, ale nie idzie w parze z ceną 50zł / m2. W trakcie tego artykułu krok po kroku wyjaśniam dlaczego.



PO PIERWSZE: ZAKRES USŁUG


Przed rozpoczęciem współpracy musisz być pewny co dokładnie obejmuje zakres projektu. Rzuty i rozrysowanie mebli / przyłączy? Listę wyposażenia? Wizualizacje i dokumentację techniczną? Nie wszyscy Projektanci pracują tak samo, są np. tacy, którzy w zasadzie w ogóle nie tworzą wizualizacji, ale np. Moodboardy, co wcale nie sprawia, że projekt traci na wartości! Jedno natomiast musisz wiedzieć: wizualizacja nie jest projektem samym w sobie. To tylko jedno z narzędzi pokazowych, więc unikaj projektantów, którzy traktują te 2 słowa (projekt / wizualizacja) wymiennie. Nie da się zrobić wizualizacji, która "pokaże" wszystko i odpowie na wszystkie pytania. Dla przykładu: skąd wiesz, że drewno na blacie to drewno? Może to tylko laminat? Czy wiesz czym te materiały różnią się od siebie? Czy wiesz który najlepiej się u Ciebie sprawdzi? Czy wiesz na jakiej wysokości powinny być umieszczone gniazda i łączniki? Czy wiesz jak estetycznie zrobić łączenia posadzek? Takie informacje są ważne i o ile chcesz mieć faktycznie zaprojektowane wnętrze, to musisz znać odpowiedź na te pytania. W kompleksowym projekcie wnętrz przede wszystkim liczy się dokumentacja: to tam zawarte są wszystkie informacje dla wykonawców, specyfikacje produktów, szczegóły o których trzeba pamiętać. Jeśli nie zlecisz wykonania dokumentacji Projektantowi - o wszystkich aspektach wspomnianych wyżej, będziesz musiał pamiętać sam, a uwierz mi, że to przynajmniej kilkadziesiąt decyzji do podjęcia. Jeśli masz na to czas i ochotę - śmiało możesz zdecydować się na taki wariant projektu - u nas jest to Pakiet Koncepcyjny/ Basic lub Pakiet Basic+. Natomiast jeśli zależy Ci na opracowaniu projektu jako całości - i chcesz mieć pewność że wszystko się ze sobą "zgra", a Ty nie będziesz musiał przejmować się doborem odpowiedniego rodzaju ościeżnicy, czy listew przypodłogowych - zdecyduj się na wariant kompleksowy - u nas jest to Pakiet Wykonawczy / Standard.


PO DRUGIE: STYLISTYKA DANEGO PROJEKTANTA


Być może będzie to dla Ciebie zaskoczeniem, ale fakt jest taki, że niewielu Architektów wnętrz projektuje w każdym stylu. Najczęściej trzymają się oni jednego nurtu, lub rozszerzają go o te pokrewne. Dlaczego? Bo każdy styl niesie ze sobą inne wymagania jeśli chodzi o znajomość produktów i producentów, a niekiedy aspektów techniczno - wykonawczych. Ponadto nie każda stylistyka jest każdemu bliska, po prostu. To tak jak z pisarzami: jedni specjalizują się w kryminałach, a inni w bajkach dla dzieci - a przecież każdy z nich pisze książki! Z Architektami wnętrz jest podobnie: jedni są specjalistami od stylu modern classic, inni projektują tylko lofty, a jeszcze inni wnętrza w stylu lat 90. Ja skupiam się głównie na stylu nordyckim / skandynawskim i stylach im pokrewnych - bo w takich wnętrzach czuję się najlepiej, takie umiem projektować i wiem gdzie szukać wykonawców, którzy przeniosą projekt na rzeczywistość (więcej o stylistyce Nordic piszę np. tu ). Jeśli nie wiesz, czy dany Projektant będzie dla Ciebie odpowiedni pod tym kątem - zajrzyj do portfolio i zobacz co przeważa u niego w projektach - czy ta estetyka jest Ci bliska? A jeśli pomimo to nie masz pewności, zadzwoń i zapytaj czy podejmie się Twojego zlecenia. Bezpośredni kontakt jest waży - prawdopodobnie po paru minutach rozmowy, będziesz wiedział, czy to projektant dla Ciebie.



PO TRZECIE: CHEMIA - CZYLI SWOJEGO PROJEKTANTA WNĘTRZ TRZEBA LUBIĆ!


Wydaje Ci się to zbędnym zawracaniem głowy? A co powiesz na fakt, że prawdopodobnie spędzicie ze sobą kilka miesięcy (taaak, projekt z prawdziwego zdarzenia właśnie tyle trwa)? Zwróć uwagę nie tylko na wiedzę czy portfolio Projektanta, którego chcesz zatrudnić. W tej współpracy jego umiejętności miękkie są naprawdę ważne.

Jak czujesz się rozmawiając ze swoim Projektantem? Czy rozumiesz zasady współpracy? Czy te zasady są przejrzyste i konkretne? Jak ważna jest terminowość, lub praca na zdefiniowanym przez Ciebie budżecie? Czy Projektant udzieli Ci pomocy po zakończeniu projektu - nawet jeśli nie ma nad nim nadzoru? Jaką formę przybierze ta pomoc? Czy jest asertywny, empatyczny, życzliwy? Czy potrafi rozmawiać z wykonawcami i czy posiada swoje ekipy? Czy podchodzi do Twojego zlecenia z ciekawością, czy jest to po prostu kolejna pozycja do odhaczenia na liście "to do"? Pamiętaj - praca nad projektem wnętrz nie zawsze bywa prosta, czasami zdarzają się niespodziewane sytuacje, które przyjdzie Wam przedyskutować i rozwiązać. Warto wtedy mieć pewność, że gracie z Architektem wnętrz do jednej bramki. Obopólne zaufanie to podstawa.


PO CZWARTE: PROCES PROJEKTOWY - CZEGO TAK NAPRAWDĘ POTRZEBUJESZ?


I znowu: w każdej pracowni może to wyglądać inaczej. Nie wszędzie projekt koncepcyjny, czy wykonawczy oznacza to samo, dlatego warto dokładnie zapoznać się z ofertą danego projektanta, a w razie wątpliwości dopytać o szczegóły. W Nordic Lab obecnie bazujemy na 5 pakietach projektowych: Basic/Basic+ (koncepcyjnym), Standard (wykonawczym), oraz Pro (Wykonawczym z nadzorem autorskim). Oprócz tego oferujemy także konsultacje i projekty online (zarówno koncepcyjne, jak i wykonawcze). Każdy wariant ma swoje indywidualne etapy. Zawsze dajemy Ci wybór: możesz wybrać taki zakres projektowy, jaki będzie dla Ciebie najbardziej optymalny. Zajrzyj do oferty i zobacz jakie są możliwości współpracy.



PO PIĄTE: CENA PROJEKTU. ASPEKTY KTÓRYCH NIE WIDAĆ



Na pewno zdążyłeś zauważyć, że widełki cenowe za projekt są tak szerokie, jak uśmiech Jokera. Nie będę się teraz skupiać na tym skąd się to bierze, bo to osobny temat na co najmniej jeden (!) artykuł. Ale chcę tylko powiedzieć jedno: dobrze sprawdź, czy zakres usług obejmuje to samo. I większości przypadków przekonasz się, że tak nie jest. Pamiętaj, że opracowania naprawdę rzetelnego (i możliwego do wykonania!) projektu nie da się zrobić w tydzień, a poza rysunkami, wizualizacjami, a nawet dokumentacją techniczną - są jeszcze te wszystkie okołoprojektowe aspekty: wiedza, nieustanny rozwój i nauka, cechy osobowości projektanta, doświadczenie, znajomość rynku, współpraca z wykonawcami i wiele innych... To wszystko ma naprawdę olbrzymie znaczenie dla końcowego efektu, oraz tego jak będzie wyglądała Wasza współpraca nad projektem. Nie będę już wspominać o kwestiach pracy w legalny sposób, czy nieużywania "pirackiego" oprogramowania do tworzenia projektów - bo to raczej nie wymaga dodatkowego komentarza ;-) Tak, jest to praca jak każda inna, która wymaga wiedzy, poświęcenia odpowiedniej ilości czasu i posiadania narzędzi (jak chociażby komputer, czy programy do projektowania). Wbrew pozorom to praca nie tylko kreatywna i twórcza - ale równie mocno techniczna, niekiedy trudna i mozolna. Dlatego jakiegokolwiek Projektanta Wnętrz nie wybierzesz, mam prośbę: nie kieruj się tylko i wyłącznie ceną. Poświęć chwilę, sprawdź z kim masz do czynienia - uwierz mi, to zaprocentuje. Wnętrz nie urządza się przecież co miesiąc, a wykończenie wnętrz, czy remont to niemałe pieniądze (nie wiem czy wiesz, ale koszt projektu to zazwyczaj kilka procent wszystkich kosztów związanych z realizacją - o czym więcej przeczytasz tutaj ). Ponadto pamiętaj jedną rzecz: to, co zaprojektuje dla Ciebie Projektant wnętrz, zostanie z Tobą na lata. Warto nie wybierać pochopnie.


PODSUMOWANIE - DZIAŁASZ SOLO, CZY WOLISZ TO ZLECIĆ?

  1. Projekty wnętrz nie powstają w tydzień. Ani dwa.

  2. Architekci Wnętrz nie zajmują się szybkimi metamorfozami, które trwają jeden weekend.

  3. Układanie poduszek, dobór dekoracji to nie projektowanie, ale dekorowanie, które oczywiście może być etapem projektowym. Ale nie musi. To tak naprawdę 2 różne dziedziny.

  4. Projektant projektuje przestrzeń: skupia się nie tylko na designie, ale również na funkcjonalności, sposobie życia mieszkańców, budżecie.

  5. Opracowanie projektu zajmuje od kilku tygodni, do nawet kilku miesięcy.

  6. Wizualizacja nie jest projektem. Jest narzędziem do pokazania koncepcji projektowej.

  7. Wizualizacja nie jest zdjęciem z przyszłości, ale pewną wizją - mającą na celu zobrazować pomysł na wnętrze - zarówno w kontekście materiałów jak i wyposażenia, rozwiązań oświetleniowych itd.

  8. Poza procesem projektowym, ofertą, portfolio, czy ceną - są jeszcze inne wytyczne, którymi powinieneś się kierować przy wyborze Projektanta - które są tak samo istotne dla udanej współpracy.


Pamiętaj, że nie każdy musi zatrudniać Architekta Wnętrz! Być może masz smykałkę do urządzania, lubisz eksperymentować i masz dużo wolnego czasu? Bardzo prawdopodobne, że poradzisz sobie samodzielnie, a jeśli chcesz tylko coś doprecyzować, bądź usłyszeć opinię specjalisty odnośnie swoich wnętrzarskich pomysłów - może to projekt basic, lub konsultacja są dla Ciebie rozwiązaniem. Jednak jeśli potrzebujesz kompleksowej usługi, nie masz zupełnie doświadczenia w tych tematach i nie chcesz marnować czasu, żeby je zgłębiać - zatrudnij Projektanta wnętrz - najlepiej takiego, który rozumie na czym to projektowanie de facto polega - do którego masz zaufanie i z którym czujesz "flow" :-) Właśnie z takich współprac wychodzą najlepsze projekty i wspomnienia.





 
 
 

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page